W dzisiejszych czasach na każdym kroku jesteśmy bombardowani zdrowym odżywianiem. Stąd też rozpoczynamy różne diety (niekiedy nie zdajemy sobie nawet sprawy jak bardzo niektóre z nich niszczą nasz organizm) i zastępujemy niezdrowe produkty tymi zdrowszymi. Jednym ze składników, którego powinniśmy zdecydowanie unikać jest cukier. Jeszcze kilka lat temu bardzo wielu ludzi zastępowało go słodzikiem – aspartamem. A potem w świat poszła plotka, że szkodzi on nawet bardziej niż cukier. Czy słusznie?

Czym w ogóle jest aspartam?

To organiczny związek chemiczny, jest więc sztucznie wytworzonym środkiem słodzącym. W jego skład wchodzi fenyloalanina oraz kwas asparaginowy – dwie naturalnie występujące w naturze substancje. Jeśli na produkcie spożywczym zobaczysz oznaczenie “E951”, oznacza to, że towar zawiera właśnie aspartam. Jest on ok. 200 razy słodszy od cukru, przy czym zawiera o wiele mniej kalorii.

Substancja ta została wynaleziona przez przypadek. W latach 60. XX wieku amerykański naukowiec James M. Schlatter pracował nad lekiem na wrzody żołądka. Chciał podnieść kawałek kartki, więc odruchowo polizał palec. Na języki poczuł słodki smak, co go zaintrygowało. Tak też został odkryty aspartam.

Aspartam możemy znaleźć w wielu produktach (szacuje się, że jest ich ponad 5 tysięcy), m.in.:

niskokalorycznych napojach (obecnie zastępowany bywa także stewią),

napojach kawowych i mlecznych,

rozpuszczalnym kakao, kawie i herbacie,

drażetkach na świeży oddech,

gumie do żucia,

żywności dietetycznej,

jogurtach,

płatkach śniadaniowych,

wędlinach i rybach (foliowanych i konserwowanych),

farmaceutykach (np. tabletkach musujących),

i innych.

Czy plotka o szkodliwości aspartamu miała w sobie choć trochę prawdy?

Zanim aspartam został ostatecznie dopuszczony do sprzedaży w latach 70. XX wieku, wykonano na nim ponad 100 badań. Wyniki innych testów, które miały sugerować szkodliwość aspartamu, pojawiły się w latach 80. XX wieku. Wstrzymano wówczas sprzedaż tej substancji i zaczęto przeprowadzać kolejne badania.

W latach 90. XX wieku bolońscy naukowcy podjęli się eksperymentów na szczurach. Określili wówczas, że aspartam jest rakotwórczy. Okazało się jednak, że wyniki ich badań były nierzetelne – m.in. stosowali dużo większe dawki aspartamu niż te, które są wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Jednak informacja ta rozpowszechniła się wśród przeciętnych ludzi za pośrednictwem Betty Martini, wielkiej przeciwniczki sztucznych substancji słodzących. Wysłała ona do ponad 450 grup e-mailowych list, w którym były wyliczone zagrożenia, które wynikały z zażywania aspartamu. Według autorki substancja ta powodowała wiele poważnych chorób, m.in. toczeń układowy, nowotwory, stwardnienie rozsiane czy choroby układu limfatycznego. Okazało się, że wysnute zarzuty są po prostu nic nie znaczącą plotką. Jednak jak każda plotka, informacja ta rozprzestrzeniła się w zastraszającym tempie.

Ostatecznie na aspartamie przeprowadzono łącznie 600 badań klinicznych, toksykologicznych oraz epidemiologicznych. W eksperymentach brały udział zwierzęta, dorośli, dzieci, kobiety karmiące piersią, diabetycy, osoby otyłe czy nawet dotknięte genetycznymi wadami. Testy nie wykazały szkodliwości aspartamu.

Skutki uboczne

Owszem, istnieją – jak w przypadku każdego innego produktu spożywanego w nadmiarze. Przecież jeśli zjemy kilka tabliczek czekolady, jedną po drugiej, zacznie nas boleć brzuch i nie będziemy się czuli dobrze, prawda? Podobnie w przypadku jabłek – ich “przedawkowanie” również powoduje bóle brzucha i wzdęcia. Po regularnym stosowaniu zbyt dużej ilości aspartamu możemy mieć objawy zatrucia.
Jeśli będziemy chcieli unikać aspartamu w spożywanych przez nas produktach – nasza wola. Warto jednak wiedzieć, że nie ma się czego obawiać. Gdyby ten związek organiczny był szkodliwy, nie zostałby ponownie dopuszczony (również przez Unię Europejską) do sprzedaży.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany