Ogórek kiszony z czekoladą? Tuńczyk z bananem? Smażone jajka z miętowym sosem? A może po prostu góra czekolady, lodów, masła orzechowego czy orzeszków? Proszę bardzo! Choć niejedną osobę taka wyliczanka przyprawiłaby o zawrót głowy, ty – kobieta w ciąży – masz do tego prawo. Istnieje jednak lista rzeczy, których nie powinnaś brać do ust w tym błogosławionym stanie. Na twoje szczęście – nie jest ona długa.

 • Alkohol

Jeden kufel piwa? Kieliszek wina? Setka wódki smakowej? Nie, nie i jeszcze raz – nie. Gdy jesteś w ciąży masz kategoryczny zakaz picia jakichkolwiek napojów wyskokowych. Obecnie nie wiadomo, jaka dokładnie ilość powoduje u dziecka zespół poalkoholowy, ale trzeba przyjąć, że mogą być to nawet niewielkie ilości. Alkohol we krwi dziecka pojawia się ok. 30 minut po wypiciu go przez matkę.

Nasuwa się jednak pytanie – co w chwili, gdy matka, nie wiedząc jeszcze, że jest w ciąży, piła? W pierwszych tygodniach płód jest jeszcze naturalnie “zabezpieczony” przed takimi incydentami, z tego też względu alkohol nie powinien mu zaszkodzić.

 • Kawa

Pewnie obiło ci się o uszy, że kofeina, która – jak zapewne wiesz – znajduje się w kawie, wypłukuje cenne witaminy i minerały. Prócz tego powoduje skoki ciśnienia. W I trymestrze najlepiej całkowicie z niej zrezygnować. Później – jeśli nie masz problemów z ciśnieniem – możesz dziennie wypijać jedną filiżankę rozpuszczalnej kawy z mlekiem. Jednak na 9 miesięcy możesz pożegnać się z mocnym espresso. Nie zastępuj również kofeiny innymi produktami, jak np. napojami energetyzującymi. Jeżeli brakuje ci energii, wypij ciepłą wodę z cytryną i miodem.

 • Sól

Sól nie jest najzdrowszą przyprawą, jednak u kobiet ciężarnych może spowodować dodatkowe powikłania. Jest szczególnie niebezpieczna w II trymestrze, dlatego należy ją ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyłączyć z jadłospisu. Jej nadmiar może prowadzić do zatrzymania w organizmie wody, co skutkuje obrzękiem nóg, rąk oraz twarzy, a także powoduje wzrost ciśnienia. Analogicznie – należy wyeliminować produkty spożywcze, które są mocno dosalane: wędliny, konserwy, śledzie, krakersy, kostki rosołowe czy chipsy.

 • Surowe jaja, mięso oraz ryby

Surowe jaja mogą zawierać bakterie salmonelli, stąd też kogel-mogel czy jajka na miękko powinny zniknąć z twojego menu. Unikaj także potraw, do których dodaje się surowe jaja, np. tiramisu, sernik na zimno czy kremy. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego zanim ugotujesz jajko, dokładnie umyj skorupkę. W razie pęknięcia będziesz spokojna o to, że w białku nie znajdą się zanieczyszczenia.

Mięso, które spożywasz, powinno być dobrze ugotowane. Tatar, krwisty befsztyk czy stek, a także surowe wędliny (np. szynka parmeńska) są surowo zakazane. Produkty te mogą być zakażone toksoplazmozą i bakteriami listerii. Ponadto zrezygnuj na 9 miesięcy z wątróbki – posiada ona bardzo dużo witaminy A, która w nadmiarze może powodować nieprawidłowy rozwój dziecka. Wędzone mięsa zawierają dużo soli, dlatego ograniczaj ich spożycie, a najlepiej nie jedz w ogóle.

Analogicznie sprawa ma się z rybami, ale i z owocami morza czy wędzonymi rybami (mogą zawierać nitrozoaminy, które są rakotwórcze). Dlatego nie spożywaj sushi. Co więcej, niektóre gatunki ryb również nie są polecane, są to: okonie, sandacze, szczupaki, węgorze oraz miętusy. Ogólnie ryby pozytywnie wpływają na zdrowie maluszka (zawierają kwasy omega-3), dlatego prócz tych wymienionych możesz – a nawet powinnaś – je spożywać.

 • Sery pleśniowe

Będąc w ciąży, nie rezygnuj ze spożywania nabiału – poza kilkoma wyjątkami. Unikaj serów wyprodukowanych z niepasteryzowanego mleka, a więc: serów pleśniowych czy brie. Mogą się w nich znajdować bakterie listerii, a ciężarna kobieta jest nawet 20 razy bardziej podatna na infekcje i zatrucia pokarmowe. Do listy należy dodać także:

 • niektóre sery feta (czytaj dokładnie skład!),
 • ser camembert,
 • oscypki.
 • Orzeszki ziemne

Arachidy lub zawierające je produkty (masła, oleje) nie powinny być spożywane przez kobiety chorujące na astmę, katar sienny lub mające uczulenie na orzechy. Zwiększa to ryzyko wystąpienia alergii również u dziecka.

Zdrowe kobiety mogą spożywać orzeszki, które są źródłem kwasu foliowego i białka. Według badań A. Frazier dzieci, których mamy nie cierpiały na alergię i jadły ten produkt w ciąży, były mniej podatne na alergie pokarmowe. Jednak jeśli nie masz pewności, że nikt w twojej rodzinie nie był uczulony, na wszelki wypadek nie przesadzaj z ilością zjadanych arachidów.

 • Zioła

Organizm kobiety w ciąży zachowuje się inaczej niż przed nią. Stąd też niektóre zioła działają na niego silniej niż chociażby leki (a jak wiadomo, nie każdy rodzaj farmaceutyków może łykać ciężarna). Mimo, że znamy działanie większości ziół, nie do końca poznano ich wpływ na kobiety ciężarne. Z tego też powodu unikaj takich roślin jak: żeń-szeń, rozmaryn, chmiel, tymianek, cząber, kruszyna, aloes, owoce jałowca, krwawnik oraz liście malin (ale nie same maliny). Bezpiecznymi ziołami są: pokrzywa, mniszek lekarski, nagietek.

Pozostałe produkty na zakazanej liście

 • Kolorowe napoje gazowane.
 • Kolorowe ciastka.
 • Nadmiar cukru.
 • Kiełki roślin.
 • Nieumyte warzywa i owoce.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany