Pokutuje niesłuszny pogląd, że zepsutych zębów mleczne się nie leczy, ponieważ są przejściowym uzębieniem, które i tak wypadnie, a dopiero o zęby stałe należy właściwie dbać, ponieważ mają nam posłużyć całe życie. To błąd! Mleczaki są równie ważne jak zęby stałe – dowiedz się, dlaczego nie można pomijać prawidłowej ich pielęgnacji!

Mleczaki – pierwszy komplet zębów

Zęby mleczne, czyli nasze pierwsze zęby, pojawiają się ok. 6 miesiąca życia. Ich wyrzynanie kończy się zazwyczaj w 30 miesiącu. Jest ich razem dwadzieścia (po dziesięć w szczęce i w żuchwie), przy czym w uzębieniu mlecznym nie ma zębów przedtrzonowych, tylko siekacze, kły i trzonowce. Dziecko posiada pełne uzębienie mleczne przed ukończeniem 3 lat. Zęby ułożone są ciasno, jeden przy drugim, dotykając się powierzchniami bocznymi. Wypadają pomiędzy 6 a 12 rokiem życia, więc służą nam dosyć długo. Nie tylko dlatego warto o nie dbać – kondycja zębów mlecznych wpływa na zęby stałe.

Zęby mleczne – kierunkowskaz dla zębów stałych

Zęby mleczne, zanim wypadną, utrzymują miejsce dla zębów stałych oraz stanowią dla nich swego rodzaju drogowskaz i punkt odniesienia. Ekstrakcja mleczaka może spowodować nieprawidłowy rozwój zębów stałych. Spowoduje to, iż zęby będą rosnąć jedno nad drugim z powodu braku wystarczającej ilości miejsca. Stałe uzębienie może przez to stać się krzywe, a zgryz nieprawidłowy. Co więcej, braki w uzębieniu wywołują nieprawidłową wymowę u dziecka, której ciężko będzie mu się pozbyć nawet po wyrośnięciu zębów stałych. Dlatego tak ważne jest dbanie o zęby mleczne, aby uchronić je przez chorobą, a następnie wyrwaniem.

Zęby mleczne bardziej zagrożone próchnicą

Pierwsze zęby u dziecka są słabo zmineralizowane, czyli utwardzone, miazga jest duża i zajmuje dużą przestrzeń w zębie. Ich budowa jest bardziej skomplikowana niż zębów stałych. Korzenie „mleczaków” są cieńsze, szerzej rozstawione, niż zębów stałych i stosunkowo długie. Wszystko to powoduje, że w większym stopniu są one narażone na wystąpienie próchnicy zębów. W przypadku, gdy zęby mleczne są dotknięte próchnicą zębów, to przeniesie się ona również na zęby stałe. Zaniedbanie i brak leczenia zębów mlecznych odbije się na zdrowiu zębów stałych, dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej oraz o kontrolne wizyty u dentysty.

Nauka na całe życie

Dziecko już od najmłodszych lat powinno być uczone prawidłowej higieny jamy ustnej, pomoże mu to nie tylko ochronić mleczaki przed próchnicą, ale również wyrobi w nim odpowiednie nawyki na całe życie. Wybierz odpowiednią pastę do zębów dla dzieci i razem szczotkujcie zęby – niech to będzie wasz wspólny rytuał!

Jeśli jeszcze nie byłeś ze swoją pociechą u stomatologa, postaraj się w najbliższym czasie zaplanować taką wizytę, najlepiej jeszcze wtedy, kiedy ząbki   nie wymaga jeszcze żadnego leczenia. Pomoże to dziecku oswoić się z gabinetem dentystycznym i zminimalizować strach przy kolejnych wizytach. Nasza klinika specjalizuje się w stomatologii dziecięcej – jeszcze dziś zaplanuj wizytę w Smile Design Clinic w Warszawie! Zadzwoń do nas: tel. 22 291 80 80/22 291 80 81.

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany