Na pewno chociaż raz zdarzyło ci się przesadzić z alkoholem. Klub, dyskoteka, urodziny przyjaciółki, wesele, spotkanie po latach… Możliwych okazji jest naprawdę wiele, ale efekt często ten sam, czyli zatrucie alkoholowe, popularnie nazywane kacem. Oczywiście najlepiej do niego nie dopuścić i pić w rozsądnych ilościach, ale każda z nas wie, że niestety czasami bardzo łatwo przekroczyć tę niewidzialną granicę. Jak leczyć zatrucie alkoholowe, by nie zmarnowało nam całego kolejnego dnia?

Sposoby na kaca – przede wszystkim zapobiegaj

Najlepszym sposobem na zatrucie alkoholowe jest niedopuszczenie do jego powstania, czyli picie z umiarem, a najlepiej wcale. Oczywiście każdy wie, że łatwo powiedzieć, ale zdecydowanie trudniej zrobić. Jeśli wybierasz się na jakąś imprezę i zamierzasz pić alkohol, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Naprawdę masz duży wpływ na to, jak bardzo odczujesz objawy zatrucia alkoholem.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że powinnaś być najedzona (doskonale sprawdzają się tłuste potrawy, które blokują wchłanianie zgubnych procentów), picie na pusty żołądek jest bardzo złym pomysłem, ponieważ upijesz się szybko, a na drugi dzień będziesz bardzo cierpieć.

Podobnie rzecz ma się ze zmęczeniem, przed imprezą powinnaś się dobrze wyspać i wypocząć. Jednak jedna z najważniejszych zasad, którą zna każdy imprezowicz brzmi: nie mieszaj ze sobą różnych rodzajów alkoholu! Nigdy. Pod żadnym pozorem. Zdecyduj się na jeden gatunek i bądź mu wierna, bo inaczej… Cóż – pewnie sama wiesz najlepiej.

Kiedy palisz papierosy, pamiętaj, że one również przyczyniają się do powstania ogromnego kaca. Dlaczego tak się dzieje? Nikotyna (jak alkohol) magazynuje się w wątrobie, a ta zwyczajnie nie radzi sobie z dwoma używkami jednocześnie. Możesz zrobić sobie mocne postanowienie, że nie będziesz palić w trakcie imprezy lub się ograniczysz, ale pamiętaj, że często już po kilku łykach alkoholu przychodzi nieodparta ochota na papierosa, więc najlepiej zostaw paczkę w domu.

Jeśli chodzi o samo picie – warto robić sobie przynajmniej dwudziestominutową przerwę po każdym drinku. Dobrze sprawdza się też picie niegazowanej wody lub soku w dużej ilości, ponieważ to zapobiega odwodnieniu organizmu i spowalnia wchłanianie alkoholu. Zrezygnuj ze słodkich, gazowanych i kolorowych napojów, ponieważ nie stanowią dobrego połączenia z procentami.

Co jest dobre na kaca? Poznaj kilka domowych sposobów

Każdy, kto choć raz doświadczył zatrucia alkoholowego, ma jakiś sprawdzony sposób na kaca. Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość: ból głowy, nudności, wymioty, suchość w ustach, drżenie rąk i uczucie rozbicia nie minie w kilka chwil, choćbyś bardzo się starała.

Zacznij od porannego prysznica, nawet gdy masz kłopot ze wstaniem z łóżka – orzeźwisz się i obudzisz. Pod żadnym pozorem nie zapominaj o nawodnieniu! Pij wodę mineralną, napoje izotoniczne lub sok z pomidorów (doskonałe źródło potasu), jednak najlepiej robić to powoli, aby nie drażnić wyczerpanego żołądka. Wbrew pozorom metoda ,,klin klinem’’ również się sprawdza, ale nie każdy może ją stosować, więc decyzja należy do ciebie. Nie warto unikać jedzenia, dobry, tłusty posiłek, taki jak rosół czy jajecznica na pewno nie zaszkodzi – szybciej wrócisz do żywych. Powinnaś uważać na wszelkie leki przeciwbólowe w tabletkach, bo twój wyczerpany organizm może ich nie przyswoić i efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Na koniec dobrze wyjść na spacer i się dotlenić.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany