Która z nas nie marzy o gęstym, długim warkoczu rodem z bajek o księżniczkach? Której nie zdarzyło się wyjść od fryzjera modląc się, żeby włosy szybko odrosły? Oczywiście, prędkość porostu włosów jest kwestią ściśle indywidualną i zależy głównie od czynników genetycznych. Jednak jak w wielu innych przypadkach, również i w tym, możemy odrobinę pomóc naturze. Jeśli chcemy by włosy przyspieszyły porost, niezbędna będzie prawidłowa pielęgnacja i suplementacja, stosowana od zewnątrz i od wewnątrz. Po trzech, czterech tygodniach intensywnej kuracji powinnaś zauważyć nad czołem tak zwane ,,baby hair” — to znak, że nasze wysiłki przynoszą efekt! Właścicielki długich włosów mogą kontrolować tempo ich wzrostu poprzez wybór i pomiar pasma kontrolnego: na przykład pasma po środku nad czołem, lub zaraz nad uchem. Nie licz jednak na cud — zwiększenie porostu przy najbardziej gorliwej pielęgnacji może wynosić od 0,5 do 1,5 centymetra.

Pielęgnacja od wewnątrz

Przede wszystkim: dieta! Unikajmy przetworzonych produktów, spożywajmy węglowodany złożone w formie pełnoziarnistego pieczywa i grubych kasz, korzystajmy z sezonowych owoców i warzyw. Pijmy odpowiednią ilość wody. Poznajmy smak herbatki ze skrzypu i pokrzywy i pijmy ją kilka razy dziennie. Warto spróbować suplementacji drożdżami. Pół kostki drożdży spożywczych rozpuśćmy w szklance ciepłego mleka, można dosłodzić je miodem. Miksturę spożywamy codziennie przez miesiąc. Jeśli charakterystyczny smak drożdży jest dla nas nie do przeskoczenia, zakupmy w aptece drożdże w tabletkach. Najczęściej zaleca się połykanie od 5 do 10 tabletek dziennie. Spróbujmy wybrać coś z oferty dostępnych na rynku gotowych preparatów przeznaczonych do wzmacniania włosów. Suplementy te sprzedaje się w formie tabletek i kapsułek, zawierających ekstrakty roślinne. Wybierając produkt, przeczytaj etykietę aby upewnić się, czy zawartość substancji aktywnych jest wystarczająco wysoka. Pamiętaj, aby w Twojej diecie znalazła się odpowiednia ilość kwasów Omega-3. Niezbędna, szczególnie w sezonie zimowym, jest suplementacja witaminą D.

Pielęgnacja od zewnątrz

  • Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nawet jeśli nasze włosy będą rosnąć w zastraszającym tempie, nie zauważymy efektów, kiedy końcówki nie będą odpowiednio zabezpieczane. Używajmy do tego serum silikonowego lub naturalnego olejku. Zrezygnujmy również z agresywnych zabiegów z użyciem prostownicy, czy lokówki, a także drastycznej zmianie koloru. Wszystkie te czynniki będą mogły skończyć się koniecznością ścięcia włosów.
  • Wcierki. Na rynku istnieje kilka preparatów na bazie alkoholu, które fantastycznie pobudzają pracę cebulek włosowych. Uwaga! Ze względu na skład, nie używamy takiego produktu na długości włosów. Aby zmaksymalizować działanie wcierki, zaaplikujmy ją na głowę opuszczoną w dół, a następnie mocno masujmy skalp — opuszkami palców, szczotką o twardym włosiu lub specjalnym masażerem. Wykonujmy ten zabieg w powyższej pozycji przez kilka minut, aż poczujemy, że krew napływa do głowy. Taka technika pozwoli lepiej wniknąć produktowi w skalp, którego krążenie zostało pobudzone. Jeśli w naszej drogerii nie ma dedykowanego produktu, wybierzmy ogólnodostępną wodę brzozową.
  • Maski. Tutaj świetnie sprawdzą się te wzbogacane własnoręcznie. Dobrym pomysłem jest dodanie wywaru z kozieradki, lub używanie jej w formie płukanki.
  • Masaże. Przy każdym myciu uważnie i dokładnie masuj całą skórę głowy. Wybierz szczotkę o odpowiednim stopniu twardości włosa, a po rozczesaniu włosów na długości skoncentruj się na mocnym, ale powolnym szczotkowaniu skalpu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany