Rosnąca ilość śmieci na świecie to coraz większy problem. Konsumpcyjny styl życia powoduje, że ludzie nie tylko coraz więcej kupują, ale co za tym idzie, coraz więcej wyrzucają. Chęć bycia ekologicznym niemal wymaga, aby ograniczać ilość śmieci, który tworzy nasze gospodarstwo – używanie ekologicznych toreb na zakupy zamiast foliówek czy materiałowych chusteczek i szmatek zamiast jednorazowych. Można też do ochrony środowiska przyczynić się dzięki swojej kreatywności. Ze starych, nieużywanych rzeczy można wyczarować nową ozdobę do domu czy nawet mebel. Połącz recykling z ruchem DIY i zrób to sam!


Palety – z magazynów towarowych na salony

Najpopularniejszym wykorzystaniem starej rzeczy i zamienienie jej w cudeńko do domu jest paleta. Kilka zbitych ze sobą drewnianych desek zainspirowało już mnóstwo ludzi do tworzenia swoich własnych użytkowych dzieł sztuki. Praca nad paletą zaczyna się od dokładnego wyszlifowania jej, można to zrobić szlifierką lub papierem ściernym, aby usunąć wszelkie drzazgi i nierówności. Następnie możemy ją pomalować bądź tylko zabezpieczyć lakierem, jeśli ma zostać wykorzystana na zewnątrz. Z palet możesz stworzyć:

 • stolik do kawy,
 • podstawę łóżka i jego zagłówek,
 • meble ogrodowe – stół i siedziska,
 • kanapy balkonowe,
 • regał,
 • biurko do pracy,

I wiele, wiele innych! Ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia.

Butelki

Plastikowe butelki wcale nie muszą od razu lądować w koszu. Można wykorzystać je w zabawie z dziećmi i razem z nimi stworzyć pojemniki na kredki i flamastry. Wystarczy przeciąć butelki w połowie i pomalować farbą do tworzyw sztucznych. Szklane butelek np. po winie, po usunięciu etykiet mogą służyć jako wazony na kwiaty. Można również wypełnić je kamykami, monetami, suszonymi kwiatami, aby służyły jako ozdoba.Po odcięciu dna butelki (np. za pomocą noża do szkła – należy pamiętać, żeby potem oszlifować krawędzie) można stworzyć:

 • fantazyjne żyrandole, wystarczy przeciągnąć przez nią kabel z żarówką,
  romantyczne lampiony – należy zrobić spiralę z drutu dopasowaną do kształtu butelki, owijamy drut wokół butelki, na jednym jej końcu mocujemy świeczkę, drugi wsuwamy do butelki i przeciągamy tak, by lampion można było na czymś zawiesić,
 • po odcięciu górnej części butelki, szyjki, uzyskamy nową szklankę!

Żarówki

Kolejnym pomysłem na domowy recykling jest wykorzystanie spalonych żarówek. Należy pamiętać, że do zabaw DIY można używać tylko tradycyjnych żarówek – energooszczędne zawierają trującą dla zdrowia i środowiska rtęć. Na początek za pomocą szczypców usuń stopkę kontaktu elektrycznego. Ostrożnie zbij czarne szkło, które znajduje się u podstawy żarówki za pomocą małego, metalowego, podłużnego przedmiotu. Szczypcami wyciągnij wszystko z żarówki. Stara żarówka daje również spore pole do popisu. Możesz zrobić z niej:

 • stylowe wazoniki, w które możesz włożyć niewielkie kwiatki – umocuj je na drucianej, spiralnej podstawie,
 • podwieszane ozdoby – zawieś je na żyłkach ub drobnych łańcuchach pod sufitem lub półką,
 • pojemniki na np. przyprawy do kuchni – wystarczy dobrać do nich odpowiedniej wielkości korki do zamykania,
 • minimalistyczne ozdoby do domu- wypełnij ze sztucznym śniegiem, piórkami, koralikami, piaskiem – czymkolwiek co przyjdzie Ci do głowy i ciesz się wyjątkową ozdobą swojego mieszkania!

Do dzieła! 😉

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany