Łatwość wykonania, prosty design, przyjemność noszenia – zdaje się, że to właśnie clou tajemnicy espadryli. Espadryli, czyli butów bez wątpienia mogących nosić nazwę najmodniejszego obuwia w dziejach ludzkości. Chcesz poznać ich historię?

Espadryle są jak pizza

Espadryle to buty, które ze względu na swój ponadczasowy urok wciąż pojawiają się na wystawach takich wielkich domów mody jak: Dior, Chanel czy Dolce&Gabbana. Zresztą na salony trafiły jeszcze wiele wieków przed narodzinami tych modowych potentatów. Bowiem w już XIII stuleciu nosił je na swych królewskich stopach władca Aragonii, historycznej krainy słonecznej Hiszpanii. Jednak zanim espadryle stały się iście królewskim obuwiem, najpierw przez wiele tysiącleci były wyłącznie zwykłymi tanimi butami damskimi i męskimi. Chyba nie będzie wielkim błędem stwierdzenie, że espadryle to rodzaj jednych z najstarszych butów w Europie. Tym bardziej, że dowód na to znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Granadzie, gdzie można podziwiać parę tych butów mających 4000 lat, które odnaleziono w “jaskini nietoperzy” w De Los Murcielagos. Jednak nic w tym dziwnego! Przecież wykonanie espadryli jest nie tylko proste, ale i tanie. Dzięki temu pleciona podeszwa z konopi (hiszp. esparto – skąd nota bene wzięła się nazwa) połączona sznurkiem z lnianą tkaniną przeistoczyła się w powszechne tanie buty damskie, męskie, a być może i dziecięce. Tak powszechne, że już na przełomie XIII/XIV wieku espadryle nosił prawie każdy mieszkaniec Basenu Morza Śródziemnego, a kilkaset lat, za sprawą siły handlu, sława espadryli przeniosła się na nogach księży, żołnierzy i żeglarzy nie tylko do pozostałych rejonów Europy, nie tylko do Ameryki, ale także do innych zakątków świata.

Historia espadryli przypomina nieco historię pizzy. To włoskie danie, początkowo zaspokajające wyłącznie apetyt biedoty, ze względu na swą prostotę i smak w krótkim czasie stało się bardzo popularne i zaczęło być doceniane przez wszystkie warstwy społeczne. Zatem espadryle są jak pizza – różnorodne, ponadczasowe, uniwersalne i po prostu uwielbiane!

Espadryle do koloru, do wyboru

Dziś buty espadryle dostępne są wszędzie. Oferują je światowe domy mody i można je kupić chyba we wszystkich sieciówkach, targach, marketach, dyskontach. Espadryle damskie i męskie noszą gwiazdy, sławy, celebryci, ale bez trudu wyróżniają się także na ulicy. A wszystko za sprawą ich prostoty, cudownej wygody noszenia oraz różnorodnego designu. Jako, że jest to obuwie typowo letnie, espadryle są przewiewne i szybko się je zakłada. Podeszwa i cholewka wykonane zazwyczaj z naturalnych materiałów przepuszczają powietrze, pozwalając skórze oddychać. Ponadto właśnie to naturalne wykonanie sprawia, że buty samoistnie dopasowują się do stóp, co zapewnia brak jakichkolwiek otarć i odcisków. Kto choć raz przeszedł się w espadrylach doskonale wie, że chodzenie w nich to czysta przyjemność. Ale oprócz przyjemności noszenia dają i także przyjemność wizualną. Gama dostępnych modeli tego obuwia jest dziś tak szeroka, że każdy bez trudu może znaleźć coś w swoim stylu. I nie chodzi tu wyłącznie o kolorystykę, chociaż ta jest zachwycająca. Espadryle w tym sezonie można dostać nie tylko w oryginalnej formie, ale także na przykład w postaci sandałków. Bardzo popularne są również espadryle na koturnie i espadryle wiązane. Mając na uwadze prostotę i różnorodny design, espadryle to buty na każdą okazję. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami, jak jednogłośni są w tym temacie blogerzy modowi!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany