Często jest tak, że nasz organizm potrzebuje porządnej dawki energii. Kawa nie pomaga lub nie mamy gdzie jej wypić. Po co wtedy najczęściej sięgamy? Napój energetyzujący! Jest łatwo dostępny i daje nam porządnego kopa.

Chociaż ich nazwa wskazuje na to, że powinny dostarczać naszemu organizmowi energii, to wcale tak nie jest. Nasze ciało czerpie moc ze spalania węglowodanów, białek, czy tłuszczów. Natomiast napój energetyzujący jedyne co zawiera to glukoza.

Energetyki – udar i zawał serca

Nałogowe picie energetyków wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale i życie. Badania wskazują, że wystarczy tylko jedna puszka, aby dostać zawału. Nie dotyczy to tylko osób starszych, czy ludzi, którzy mają problemy z sercem czy zdrowiem. Również powinny zdać sobie z tego sprawę młodzi ludzie. Kofeina, która znajduje się w napoju energetyzującym jest o 10 razy wyższa, niż organizm człowieka może przyjąć.

Mieszanie energetyków z alkoholem

Coraz więcej młodych osób zaczyna mieszać energetyki z alkoholem, co jest bardzo niebezpieczne. Kofeina sprawia, że człowiek może czuć się mniej pijany, wydaje mu się, że myśli dobrze, wszystko ma pod kontrolą, jednak napój energetyzujący sprawia, że ma nieskoordynowane ruchy i jest bardziej rozkojarzony. Niestety właśnie w takim stanie można popełnić o wiele więcej głupstw. Coraz więcej firm sprzedaje alkohol z dodatkiem napojów energetyzujących. Dużo osób korzysta z takich promocji, ponieważ jest to dla nich korzystniejsze.

Systematyczne spożywanie napojów energetycznych

Częste i nadmierne spożywanie napojów energetyzujących może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka, a w konsekwencji do wrzodów żołądka. Spowodowane to jest działaniem dwutlenku węgla. Właśnie ten składnik odpowiada za tworzenie się bąbelków, ale również powoduje szybsze przenikanie kofeiny do krwi, pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego oraz zwiększa kwasowość, co niszczy nasz układ pokarmowy. Picie takich napojów powoduje również wzrost agresji, co spowodowane jest niekorzystnym działaniem napojów na mózg i serce oraz na wydzielanie hormonów. Częste spożywanie ich obciąża również naszą wątrobę, co wynika z dużej ilości substancji chemicznych w napojach.

Napoje energetyczne w sytuacjach kryzysowych

Nawet osoby, które mają serca jak dzwony i są w pełni zdrowi, nie powinny pić takich napojów zbyt często. Zdrowe osoby mogą sięgać po nie jedynie w sytuacjach awaryjnych. Na przykład przed ważnym egzaminem lub, gdy mamy do zrobienia duży projekt. Kto nie powinien spożywać takich napojów? Kobiety w ciąży, dzieci, młodzież, osoby na cierpiące schorzenia serca czy układy nerwowego, ludzie mający problemy z migreną czy nadczynnością tarczycy. Często lepiej sięgnąć po filiżankę kawy, czy nawet dwie niż wypić energetyka. Jeżeli nie potrzebujemy zbytniego kopa, lepiej wybrać coś lżejszego.

Przykre skutki spożywania napojów energetyzujących

 • stres i stany lękowe,
 • podwyższony poziom cukru,
 • huśtawka nastrojów,
 • obciążenie dla narządów wewnętrznych,
 • bezsenność,
 • wysokie koszty,
 • sztuczne słodziki,
 • sztuczne barwniki i aromaty,
 • hypoadrenia,
 • nadmiar witaminy B,
 • skutki uboczne z powodu spożywania ginkgo biloba (drzewo naturalnie występujące w Chinach),
 • L-teanina,
 • alergie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany