Bolesne i nieestetyczne wrastające paznokcie to problem wielu Polaków. Chociaż nie jest to schorzenie zagrażające życiu, nie powinno być przez nas ignorowane. Jeśli nie podejmiemy się leczenia w odpowiednim momencie, może nas czekać chirurgiczne usunięcie paznokcia. Najbardziej popularną metodą leczenia wrastających paznokci klamry na paznokcie, co powinnaś o nich wiedzieć?

Dlaczego paznokcie wrastają?

Zjawisko to dotyka przede wszystkim paznokci u nóg, najczęstszą przyczyną pojawienia się wrastających paznokci jest niewłaściwie wykonywany pedicure. Obcinanie paznokci “na około”, zbyt krótko lub zbyt blisko skóry to nasze największe przewinienia, innymi przyczynami są również:

 • grzybica
 • nadwaga
 • noszenie nieodpowiedniego obuwia
 • skaleczenie wału paznokciowego
 • nieodpowiednie czyszczenie paznokci
 • urazy mechaniczne
 • wrodzone predyspozycje

W jaki sposób rozpoznać wrastający paznokieć?

Schorzenie to polega na zwijaniu się brzegów paznokcia do wewnątrz i wbijaniu w skórę. Pierwszymi niepokojącymi objawami są długotrwały ból oraz zaczerwienienie palca. Później pojawia się obrzęk oraz pierwsze uszkodzenia płytki paznokciowej. Czasami wrastający paznokieć wiąże się też z występowaniem zmian grzybiczych.

Leczenie wrastających paznokci – typy klamer.

Najczęściej stosowaną terapią w przypadku tego schorzenia są specjalne klamry, montuje się je na powierzchni płytki paznokciowej, a ich zadaniem jest przywrócenie odpowiedniego kierunku wzrostu paznokcia. Do najczęściej stosowanych klamer zaliczamy:

 1. B/S Quick
  Plastikowe klamry, są dość miękkie, dlatego sprawdzają się w przypadku delikatnych i łamliwych paznokci lub jako uzupełnienie terapii klamrami metalowymi.
 2. OnyClip
  To cienkie, metalowe płytki, które są praktycznie niewidoczne na płytce paznokcia. Mają większą siłę niż klamry B/S, wykorzystywane są do spłaszczenia płytki lub zmiany toru wzrostu paznokcia. Zestawy do aplikacji klamer OnyClip dostępne są w sklepie podologicznym Kerpro. 
 3. Ora
  Druciane klamry, które pozwalają na regulację siły odciągania brzegów paznokcia od łożyska. Wykorzystywane są głównie w przypadku bardzo wrośniętych paznokci.
 4. Podofix
  Hybryda klamer plastikowych oraz drucianych. Dzięki możliwości regulacji naciągu, klamry te są uniwersalne, jednak zwykle wykorzystuje się je jako przygotowanie płytki do założenia zapinki metalowej.
 5. Frasera
  Najstarszy znany rodzaj klamer na wrastające paznokcie. Stworzona w latach 60 technologia drutowa, pozwala na wielokrotne stosowanie jednej zapinki.
 6. System Podoklamra
  Klamra ta jest polskim wynalazkiem. Wykonywana jest ze stali implantologicznej, co pozwala na dopasowanie do każdego paznokcia, nawet gdy w tkankę miękką wdało się zakażenie.
 7. Combiped
  Typ hybrydowy, idealna do korekty paznokci na małych palcach lub u małych dzieci. Zwykle stosowana w przypadku wrastanie jednostronnego.

Jak zapobiegać wrastającym paznokciom?

Najważniejszą rzeczą w przypadku profilaktyki tego schorzenia jest prawidłowe obcinanie paznokci u stóp. Należy zwrócić uwagę na kształt, który nadajemy płytce, powinien on być kwadratowy, nie “zaokrąglony”, równie istotne jest by nie obcinać za mocno sąsiadujących z paznokciem skórek.
Czyszczenie przestrzeni pod paznokciowej należy wykonywać za pomocą namoczonego w spirytusie patyczka higienicznego.
Na występowanie wrastających paznokci wpływ mają również za ciasne skarpetki oraz niewygodne buty, głównie te z wąskim czubkiem.
Podolodzy mówią też dużo o odpowiedniej diecie. Spożywanie dużej ilości produktów bogatych w cynk, magnez, siarkę, krzem, magnez, żelazo, a także witaminy z grupy B zmniejszy naszą podatność na wystąpienie tego schorzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany