Próchnica, leczenie kanałowe czy złamania mogą pozostawiać na powierzchni naszych zębów nieestetyczne przebarwienia lub niebezpieczne ubytki. Od lat najlepszym sposobem na rekonstrukcję uszkodzonych zębów jest wykonanie indywidualnie dobranych koron zębowych. Co warto o nich wiedzieć i jak wybrać idealne dla siebie? Podpowiadamy!

Czym są korony zębowe?

Korony zębowe to wysokiej jakości nakładki całkowicie zasłaniające zęby. Podstawową funkcją koron jest wzmocnienie oraz ochrona naturalnej płytki przed uszkodzeniami. Dodatkowo, korony zębowe poprawiają wygląd zębów, zapewniając pacjentom idealnie piękny uśmiech!

Dla kogo przeznaczone są korony zębowe?

Korony to rozwiązanie stosowane u osób z bardzo zniszczonymi zębami. Świetnie sprawdzą się po przebytej próchnicy, w wypadku martwych zębów po leczeniu kanałowym, a także podczas rekonstrukcji zgryzu. Korony zębowe stosowane są także w leczeniu zębów z wrodzonym brakiem szkliwa, a także w przypadku zębów startych.

Rodzaje koron zębowych

Obecnie korony zębowe dzieli się głównie ze względu na materiał użyty do ich produkcji:

  • korony porcelanowe – na podbudowie metalowej lub ceramicznej, zalecane głównie do zębów bocznych,
  • korony porcelanowe na podbudowie metalowo-złotej – złoto wykazuje silne działanie przeciwpróchnicze, dlatego tego typu korony zalecane są głównie osobom, które mają bardzo zniszczone zęby,
  • korony pełnoceramiczne – wykazują niezwykłe podobieństwo do naturalnych zębów, dlatego są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie zależy nam na naturalnym efekcie estetycznym (głównie zęby przednie),
  • korony pełnometalowe – bardzo rzadko spotykane w dzisiejszych czasach
  • korony kompozytowe, akrylowe- to korony tymczasowe, z których pacjent korzysta przed wykonaniem koron ostatecznych. Korony kompozytowe/akrylowe mogą też pełnić funkcję koron stałych, jeśli z jakiegoś powodu niemożliwe jest wykonanie korony porcelanowej.

Jak wygląda proces zakładania koron zębowych?

Pierwsza wizyta u stomatologa to przygotowanie zębów oraz jamy ustnej do wstawienia korony:

  • jeśli korona ma zostać zamocowana na naturalnych pozostałościach zęba, lekarz sprawdza, czy jest on zdrowy, a także szlifuje go, by móc dopasować koronę zębową
  • gdy pragniemy za pomocą korony uzupełnić brak jednego zęba, w jego miejsce montowany jest specjalny implant (sztuczny korzeń) oraz łącznik, na których oparta zostanie korona.

Podczas tej samej wizyty lekarz pobiera wycisk zęba, na podstawie którego stworzona zostanie ostateczna korona. Już na drugiej wizycie korona zębowa jest montowana, a pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem!

Most protetyczny- sposób na poważne ubytki

Jeśli pragniemy uzupełnić większą ilość uszkodzonych lub brakujących zębów, które znajdują się w swoim sąsiedztwie, należy zastosować most protetyczny. Most to nic innego, jak kilka koron połączonych ze sobą, które montuje się na zęby lub implanty.

Korony zębowe – jak o nie dbać?

Aby móc długo cieszyć się profesjonalnymi koronami zębowymi, należy pamiętać o odpowiedniej higienie. Korony należy traktować tak samo jak naturalne zęby: regularnie je myć, płukać specjalnymi płynami do ust oraz używać nici dentystycznych. Warto też pamiętać, że koron zębowych nie da się wybielić, dlatego tak ważne jest ich dokładne czyszczenie.

Jeśli zastanawiasz się koronami zębowymi, skontaktuj się z profesjonalistami z warszawskiej kliniki stomatologicznej Smile Design Clinic, którzy rozwieją twoje wątpliwości!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany