Czym są ,,superfoods”?

To produkty spożywcze o wyjątkowo dużej wartości odżywczej. Te prawdziwe ,,bomby” witaminowe są również pełne antyoksydantów, błonnika i innych substancji opóźniających proces starzenia oraz wzmagających naturalne zdolności organizmu do odbudowy. Etykietę ,,superfood” przykleja się jedynie produktom naturalnym i nieprzetworzonym.

UWAGA! Pamiętaj, że okazjonalne spożywanie tych produktów nie zastąpi codziennej, zbilansowanej diety!

1. Nasiona Chia

Niewielkie, czarne nasiona szałwii hiszpańskiej pochodzą z Ameryki Południowej. W ciągu ostatnich lat zdobyły popularność dzięki weganom — zawierają bowiem sporo białka. Dodatkowo, mają mnóstwo błonnika i korzystny stosunek kwasów tłuszczowych Omega 3 do Omega 6. Są wolne od glutenu i praktycznie nie zawierają węglowodanów. Zawarta w nich ogromna ilość przeciwutleniaczy wspomaga zdolności antyoksydacyjne organizmu i spowalnia proces starzenia. Mają neutralny smak, pod wpływem zanurzenia w wodzie zwiększają swoją objętość kilkukrotnie. Nadają się idealnie do tworzenia puddingów na bazie mleka lub zmiksowanych owoców. Mogą przydać się w zagęszczaniu koktajli, musów i ciast.

2. Spirulina

Jest rodzajem algi o charakterystycznym, intensywnie zielonym kolorze. Spożywamy ją w formie tabletek. Polecana szczególnie osobom odchudzającym się, ponieważ reguluje stężenie glukozy obniża poziom lipidów we krwi oraz zmniejsza apetyt. Podobnie do nasion Chia, polecana weganom ze względu na niespotykaną w innej żywności ilość białka oraz łatwo przyswajalnego żelaza. Przed zakupieniem suplementu ze spiruliną, należy sprawdzić źródło i sposób jej pozyskania. Uchroni nas to przed spożyciem produktu z niekontrolowanej uprawy, w której algi mogły zostać zajęte przez toksyny zwane sinicami. Uwaga! Spiruliny nie należy traktować jako suplementu witaminy B12!

3. Jagody Goji

Czyli owoce kolcowoju pospolitego, wykorzystywane były od setek lat w medycynie chińskiej. Po raz kolejny — są świetnym źródłem białka o korzystnym układzie aminokwasów! Zawarty w jagodach kompleks polisachardyowy LBP wykazuje cechy antynowotworowe i wzmacnia układ immunologiczny. Są polecane dla osób chorujących na cukrzycę i insulinoodporność, ponieważ mają właściwości hipoglikemiczne. Charakteryzuje je wyjątkowo wysoka zawartość witaminy C. Mają charakterystyczny, cierpki smak, sprawdzą się więc lepiej jako dodatek do owocowego smoothie, niż samodzielna przekąska. Należy zwrócić uwagę, że jagody goji cechuje bardzo wysoka kaloryczność (około 370 kcal/100 g).

4. Awokado

Ten niezwykły, uniwersalny owoc na dobre rozgościł się w naszych sklepach. Jego wspaniały, delikatny, maślany smak zawdzięczamy zawartości dużej ilości tłuszczów (nawet jedna trzecia wartości energetycznej awokado pochodzi z tłuszczów nienasyconych!). Paradoksalnie, są one bardzo wskazane dla osób odchudzających się. Znacznie zmniejszają poziom cholesterolu we krwi, są bardzo sycące, ułatwiają pracę układu pokarmowego. Awokado jest przydatne w profilaktyce chorób układu krążenia oraz choroby Alzheimera. Używa się go nie tylko w kuchni: można zrobić z niego doskonałe maski do włosów czy twarzy. Kupując awokado wybierajmy te, które delikatnie uginają się pod uciskiem palca. Można spożywać je z solą i pieprzem lub sosem sojowym oraz użyć jako składnik sosu do makaronu, ale i… zrobić z nich wegańskie lody.

5. Młody jęczmień

Wysoka zawartość chlorofilu wspomaga proces rekonwalescencji: pomaga goić się ranom, zwalcza bakterie i niektóre wirusy. Dodatkowo, wspomaga pracę narządów i ma nieprawdopodobnie silne działanie antyoksydacyjne. Działa alkalizująco, więc szczególnie przyda się osobom spożywającym mięso. Spożywa się go w formie proszku rozpuszczanego w napoju lub połyka w tabletkach. Podobnie jak w przypadku spiruliny, należy sprawdzić, skąd dostawca pozyskał produkt. Wybranie produktu organicznego, ekologicznego, znacznie zwiększa naszą szansę na uzyskanie wyrobu o najwyższej wartości odżywczej.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany