Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dość częsta kobieca przypadłość. Zazwyczaj jednak panie wolą przemilczeć problem i wciąż odkładają wizytę u specjalisty. Dolegliwość stanowi tymczasem nie tylko dyskomfort, ale także poważny problem higieniczny i społeczny. Wysiłkowe nietrzymanie moczu nie jest schorzeniem nie do zniwelowania. Istnieją metody, dzięki którym nawet całkowicie jesteśmy w stanie powrócić do pełnej kontroli trzymania moczu. Jeżeli cierpisz na krępującą przypadłość, sprawdź, co możesz zrobić, by skutecznie przywrócić utracony komfort.


Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to objaw polegający na mimowolnym, niekontrolowanym wycieku moczu podczas wysiłku, kichania, kasłania, które powodują wzrost ciśnienia w brzuchu. Charakterystycznym dla choroby choroby jest jej stopniowe postępowanie. Na początku mocz gubiony jest przy dużym wysiłku fizycznym, z czasem jednak tracimy kontrolę nad jego trzymaniem. W najcięższych przypadkach problem może dotykać panie także w spoczynku. Najczęstszymi przyczynami występowania dolegliwości są ciąża, niedobory hormonalne związane z menopauzą, przebyte operacje cewki moczowej, wady wrodzone tkanki łącznej i nie tylko, lub przebyte operacje w obszarze kobiecych miejsc intymnych. Bezpośrednie uszkodzenie mięśni miednicy, nerwów lub innych struktur podtrzymujących miednicę wpływają na pojawienie się schorzenia, a wystąpienie czynników współistniejących mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się choroby lub jej szybkiego postępowania. Nietrzymanie moczu może również dotykać mężczyzn. W tym wypadku do przyczyn zalicza się przede wszystkim uszkodzenie zwieraczy, operacje odbytnicy, radioterapia ,czy łagodny rozrost gruczołu krokowego. Statystycznie już prawie co czwarta kobieta pomiędzy 18. a 48. rokiem życia cierpi na wysiłkowe nietrzymanie moczu, a u ponad 60% badanych pierwsze objawy pojawiły się przed 50. rokiem życia.

Leczenie laserowe

Dotychczas najskuteczniejszą metodą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu są nowoczesne zabiegi laserowe. Polegają one na fototermicznym, nieablacyjnym obkurczeniu pochwy oraz napięcie i ujędrnienie obszaru przedsionka pochwy i ujścia cewki moczowej. Wzmocnienie ścianek pochwy oraz powięzi wewnątrzmiednicznej osiągnięta jest poprzez stymulację włókien kolagenowych śluzówki. Obkurczenie tkanek powoduje zmianę kąta nachylenia cewki moczowej, dzięki czemu jej sprawność i funkcjonalność wraca do normy. Jak mówią specjaliści z Kliniki Lasermed w Nowym Targu leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu odbywa się dzięki zastosowaniu lasera IncontiLase, a cała procedura obejmuje dwie fazy. Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza ginekologa i rozpoczyna się od założenia pacjentce specjalnego wziernika umożliwiającego bezpieczne naświetlanie pochwy. Procedurę powtarza się kilkakrotnie. Następnie naświetla się obszar ujścia cewki moczowej, przedsionka i ujścia pochwy. W tej części, w zależności od indywidualnych cech pacjentki, może ona odczuwać pewien dyskomfort. W tym wypadku w razie potrzeby zaleca się podanie środka znieczulającego. Całość zabiegu trwa ok. 30 minut i nie wymaga podejmowania rekonwalescencji. Do uzyskania zadowalających efektów wystarczy już jeden zabieg, jednak w zależności od zaawansowania schorzenia, dla uzyskania wyraźnych efektów, zabieg można powtórzyć.

Przeciwwskazania

Zabiegowi nie mogą poddać się pacjentki, które:

  • cierpią na aktywne infekcje lub zapalenia pochwy,
  • chorują na nowotwór,
  • są w ciąży,
  • są podczas menstruacji.

Więcej o ginekologicznych zabiegach laserowych znajdziesz na stronie: www.lasermed.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany