Opadające powieki są wiązane z objawami starzenia się, jednak mogą powstać w wyniku choroby, urazu lub być efektem budowy oka i pojawić się już na bardzo wczesnym etapie życia. Nie jest to defekt czysto kosmetyczny, ponieważ nadmiar skóry może ograniczać pole widzenia utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny powstawania opadających powiek

Na zaawansowanym etapie tę, nazywaną ptozą, przypadłość można skorygować za pomocą zabiegu chirurgicznego. Ten problem najczęściej rozwija się u mężczyzn, osób palących papierosy, z nadwagą lub o jasnej cerze. Ogromny wpływ na formowanie się opadających powiek mają skłonności genetyczne.

Z wiekiem degeneruje się naturalne rusztowanie skóry oparte na siatce zbudowanej z kolagenu i elastyny, dlatego coraz trudniej jest w stanie przeciwstawiać się grawitacji. Objawem jest obwisanie skóry i powstawanie na twarzy fałd, do których można zaliczyć opadające powieki. To zniekształcenie sprawia, że twarz wydaje się zmęczona i ospała.
To schorzenie rozwija się długo, jednak jeżeli zmiany na twarzy pojawiły się stosunkowo szybko i towarzyszą im inne objawy takie jak: migreny, ból w obrębie twarzy lub inne, to należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Mogą to być symptomy udaru, raka mięśni, nerwów lub guza mózgu.

Jeżeli opadanie powiek jest spowodowane na przykład jęczmieniem i ustąpi z czasem, można zastosować tymczasowe rozwiązanie takie jak okulary unoszące powieki, które rozszerzają pole widzenia do czasu wyzdrowienia.

Zabiegi na opadające powieki

Plastyka powiek jest najbardziej skutecznym rozwiązaniem tego problemu, wyróżniamy dwa rodzaje tego zabiegu:

  • chirurgiczna plastyka powiek,
  • laserowa plastyka powiek.

Zabieg chirurgiczny jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W przypadku plastyki powieki górnej blizna znajduje się w wale powiekowym, którego nie widać gdy oczy są otwarte. Chirurgicznie można także wykonać plastykę powieki dolnej i usunąć nadmiar skóry i tłuszczu pojawiającego się na linii oczodołu. Wtedy blizna jest pod linią rzęs.

Pacjent wychodzi z kliniki kilka godzin po zabiegu, a opatrunek założony na ranę nie przeszkadza mu w codziennych czynnościach. Szwy są usuwane w czwartym lub piątym dniu po operacji. Po zabiegu plastyki powiek górnych do pracy można wrócić po około tygodniu, w przypadku dolnej powieki ten czas jest odrobinę dłuższy. Tę procedurę można łączyć z innymi, na przykład liftingiem czoła.

Mniej inwazyjnym rozwiązaniem jest bleforoplastyka – laserowa plastyka powiek. W tym przypadku nadmiar skóry jest usuwany za pomocą lasera. Tę metodę można zastosować na powiekach górnych i dolnych. Zlikwidowanie fałdów sprawia, że twarz odzyskuje młody wygląd od razu po zabiegu. W porównaniu do chirurgicznej metody, bleforoplastyka sprawia mniejszy dyskomfort pacjentowi, który szybciej dochodzi do siebie po zabiegu i może wrócić do swoich zajęć.

Przewaga tej procedury nad tradycyjną operacją chirurgiczną polega na minimalnym dyskomforcie pacjenta, znacznie krótszym okresie rekonwalescencji i wysokim profilu bezpieczeństwa. Ze względu na krótki czas gojenia można szybko powrócić do aktywności zawodowej i towarzyskiej – zapewniają specjaliści z Sthetic Kliniki dr Jagielskiej.

Opadanie powiek nie tylko niesie za sobą zmianę odbioru naszej twarzy, ale może realnie pogorszyć jakość życia. Dlatego warto skonsultować swój problem z lekarzem, by wybrać najbardziej efektywne rozwiązanie i cieszyć się młodym, świetlistym spojrzeniem.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany