Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu. Bardzo rzadko zdarza się, że możemy cieszyć się z posiadania estetycznych i zdrowych zębów, bez ich korekty i leczenia. Sam kolor naturalnego uzębienia to paleta barw. Rozpoczynający się od bieli, przechodzący w ecru, kość słoniową, szarość czy żółć. Niekiedy pacjenci żalą się, że ich poszczególne zęby różnią się kolorytem.

Kilka słów o kolorze zębów

Kolor naszych kości to spadek po przodkach. Wszystko jest w rękach genów. Twardość kości, mineralizacja, wytrzymałość tkanek, odcień szkliwa – to nasz spadek. Poza tym, na kolor uzębienia ogromny wpływ ma dieta, którą stosujemy w codziennym życiu. Kawa i herbata zwiększają powstawanie osadu na zębach, owoce cytrusowe i soki zmieniają kwasowość w naszej jamie ustnej, słodycze, ciastka, cukierki dostarczają idealnej pożywki dla rozwoju bakterii i próchnicy. Palenie papierosów wpływa niekorzystnie na kolor naszych zębów. Kolejnym elementem jest dbałość o higienę jamy ustnej, czyli to jak często szczotkujemy zęby, jakiej pasty używamy, czy nitkujemy przestrzenie międzyzębowe.

Zdrowe zęby, zdrowe ciało

Warto pamiętać o systematycznych kontrolach stomatologicznych. Lekarze stomatolodzy ze Smile Design Clinic w Warszawie radzą, żeby zgłaszać się do gabinetu przynajmniej dwa razy w roku. Pozwoli to na ewentualne korekty zgryzu, a przede wszystkim uchroni nasze zęby i dziąsła przed rozwojem wielu chorób, ponieważ wczesne wykrycie gwarantuje pełne wyleczenie. Próchnica rozwija się bardzo szybko i może doprowadzić do spustoszenia w naszej jamie ustnej. Leczenie kanałowe wywołuje w pacjentach lęk, ekstrakcja to smutna ostateczność, a uzupełnienia braków uzębienia są kosztowne. Najlepiej inwestować w zdrowie zębów oraz całego organizmu, pamiętając o profilaktyce. Lepiej zapobiegać niż leczyć! Chore, zainfekowane zęby mogą odpowiadać za powstanie wielu chorób. W trosce o nasze zdrowie, dbajmy o siebie.

Przebarwienia zęba

Leczenie endodontyczne może sprawić, że wyleczony ząb zmieni swoją barwę na mocno wyróżniającą się. Rozwiązaniem jest nałożenie licówki porcelanowej. O najlepsze metody warto zapytać swojego lekarza stomatologa, to indywidualne kwestie.

Wybielanie zębów

Istnieją domowe i profesjonalne metody wybielania uśmiechu. Przed każdą z nich należy zasięgnąć rady lekarza stomatologa. W gabinecie zostanie usunięty kamień nazębny – tylko po tym zabiegu zęby staną się jaśniejsze. Usuwanie kamienia jest bezbolesne i tanie, warto poddawać się mu przynajmniej dwa razy w roku. Usunięcie kamienia może odsłonić ubytki. Przed profesjonalnym wybielaniem zębów należy wyleczyć wszelkie choroby jamy ustnej, aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem.

Odpowiednie pasty do zębów

Wybór idealnej dla naszego uzębienia oraz dziąseł pasty nie jest łatwy. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów o szerokim zastosowaniu i unikalnym składzie. Bez trudu odnajdziemy pasty dla dzieci, osób starszych, palaczy. Tylko jak wybrać tę idealną? Ważna jest odpowiednia diagnoza problemu, który nas dotyczy. Najlepiej w tym celu skontaktować się z lekarzem. Inna pasta będzie używana przez osobę z paradontozą, a inna z problemem nieświeżego oddechu. Niekiedy warto sięgnąć po pasty ziołowe, innym razem po pasty wybielające lub wspomagające remineralizację szkliwa.

Witaminki, witaminki

Każdy, kto chce cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, powinien dostarczać organizmowi najlepsze, pełnowartościowe produkty. Witamina D jest podstawą pięknego uśmiechu i zdrowych dziąseł. Wapń jest niezbędny dla odpowiedniej twardości kości, a witamina C jest bardzo ważna dla dobrej kondycji przyzębia. Witamina A pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia śluzówki oraz tkanek przyzębia. Witaminy z grupy B również są niezastąpione dla zdrowia naszego uzębienia – ich niedobory mogą doprowadzić do zapalenia języka czy wysychania warg. Witamina B6 powoduje rozwój ,,dobrych” bakterii w jamie ustnej.

Więcej informacji na stronie – Smile Design Clinic. 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany