Nie ma chyba drugiego tak zrytualizowanego kraju jak Japonia a wiele czynności, do których zwykle nie przywiązujemy uwagi jest poddawane oddzielnemu i ściśle określonemu ceremoniałowi. Tak jest też z jednym z najbardziej kojarzących się z Krajem Kwitnącej Wiśni rytuałem jakim jest japońska ceremonia parzenia herbaty. Chanoyu, bo o niej mowa odbywa się jak Japonia długa i jak wiemy niezbyt szeroka. Ale zapewne najpełniej można doznać tego rytuału w Kioto.

[Napój dla duszy]

Tak naprawdę w ceremonii parzenia i picia herbaty nie chodzi o sam napój, chociaż dzięki całemu przebiegowi ceremonii jest on wyborny, nabiera głębokiego i nie do odtworzenia w innych warunkach smaku. Celem ceremonii jest nie tyle zaparzenie herbaty, co oczyszczenie duszy i zharmonizowanie się z naturą. Jak wiele japońskich ceremonii także ta urzeka swym pięknem, elegancją, wycisza i odstresowuje. Droga do herbaty, bo tak niekiedy jest zwana to droga do doskonałości.

[Harmonia, szacunek, czystość, spokój…]

Oto cztery najważniejsze zasady ceremonii, której nie może prowadzić przypadkowa osoba tylko mistrz zwany cha-jin. Harmonia wyraża się w precyzyjnych ruchach ale także w odpowiednim ułożeniu wszystkich potrzebnych narzędzi i elementów. Podczas ceremonii wszyscy uczestnicy okazują sobie szacunek, nie wolno rozmawiać o polityce czy interesach. Czystość dotyczy miejsca ale też uczestników przed ceremonią należy dokonać rytualnego obmysia rąk i przepłukania ust w znajdującym się w herbaciarni źródełku. Wewnątrz pawilonu i przy stole należy zachować ciszę i spokój.

[Co z tą herbatą?]

Ale nie zapominajmy o głównej bohaterce całej ceremonii – zielonej herbacie. Nie każdy rodzaj herbaty nadaje się do przeprowadzenia ceremonii tylko sproszkowana, o konsystencji pudru matcha. Idealnym miejsce do przeprowadzenia ceremonii jest specjalny pawilon, najlepiej znajdujący się w ogrodzie. Praktykuje się też oczywiście korzystanie po prostu z oddzielnego pokoju herbacianego w budynku.

[Przebieg ceremonii]

Po ablucji, w której było wyżej goście czekają na gong. Gdy on wybrzmi zdejmują buty i niewielkim wejście wchodzą do pawilonu lub innego pomieszczenia. To nie przypadek. Niewielkich rozmiarów wejście symbolizuje równość wszystkich uczestników ceremonii. Wśród skupionych wokół paleniska gości za nietaktowne uważa się poruszanie innych tematów niż podziwianie wystroju pawilonu,  rozmów o herbacie oraz naczyniach używanych w ceremonii. Z kolei już podczas samego spożywania herbaty, coś co mogłoby być uznane za nietakt przy naszych stołach jest nie tylko dopuszczalne ale nawet pożądane. Otóż pijąc herbatę z czarek możemy … głośno siorbać. W ten sposób okazujemy gospodarzowi szacunek, pokazując mu wyraźnie jak bardzo herbata nam smakowała. Ceremonia parzenia herbaty jeśli nie jest jedynie pokazem dla turystów często jest preludium do dalszej części wieczoru podczas, którego podaje się także lekką kolację czy nawet sake a atmosfer nieco się rozluźnia.

[Ceremonia to nie wszystko]

Zielona herbata w Japonii to nie tylko napój i nie tylko podstawa tego pięknego rytuału. Matcha jest wykorzystywana na wiele zaskakujących sposobów. Przede wszystkim jest wszechobecnym napojem, który zaparza się już zwyczajnie bez całej otoczki ceremonii, bardzo chętnie pitym przez Japończyków. Matcha jest także składnikiem wielu japońskich słodyczy. Nie tylko tych tradycyjnych ale wielu wersji europejskich, na przykład oreo czy czekolada o smaku zielonej herbaty nikogo nie dziwi. Lody i sorbety z zielonej herbaty nie mają sobie nic równego w kwestii orzeźwienia.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany