Czy kiedykolwiek męczyłaś się z pęcherzykiem na ustach? Opryszczka pojawia się na naszych wargach właśnie wtedy, gdy nasz organizm jest przemęczony lub osłabiony. Jak sobie z nią poradzić?

Za powstanie bolesnego i swędzącego stanu zapalnego odpowiadają wirusy typu HSV-1 i HSV-2. Ten pierwszy atakuje głównie usta, a drugi narządy płciowe. Warto poznać kilka sposobów na pozbycie się jej.

Przyczyny powstawania opryszczki

  • stres, przemęczenie,
  • choroba – przeziębienie, ogólne osłabienie,
  • menstruacja,
  • niska temperatura lub silne nasłonecznienie,
  • zbyt duża ekspozycja na słońce,
  • uraz, zabieg dentystyczny,
  • zarażenie wirusem HSV-1.  

Jak dochodzi do zakażenia wirusem opryszczki?

Do zakażenia wirusem dochodzi bardzo szybko. Wystarczy, że nasze usta lub ich okolice miały styczność z osobami lub osobą, która wcześniej miała taki stan zapalny. Jeżeli chodzi przedmioty, należą do nich takie jak: nieumyte sztućce, szklanki, rurki do napojów, a nawet długopis, który gryziemy w zamyśleniu. Nawet pocałunek może sprawić, że zarazimy się tym wirusem. Chwila nieuwagi, a na naszych ustach może pojawić się niemiła niespodzianka.

Jak zapobiegać jej pojawieniu się?

Po pierwsze zawsze musimy dokładnie umyć kuchenne przedmioty. O wiele częściej należy czyścić mydłem własne ręce. Warto również zwracać uwagę na to po kim używamy jakiś ręcznik, czy przedmioty. Jeżeli nie chcemy zarazić się wirusem opryszczki, powinniśmy zawsze mieć oczy szeroko otwarte. Ponadto jeżeli mamy małe dzieci, należy je pilnować, ponieważ takie maluchy uwielbiają brać różne przedmioty do buzi. Co powoduje łatwe przekazywanie zarazek.

Jak choroba się objawia?

Chorobę jest bardzo łatwo zauważyć. Na samym początku objawia się ona swędzeniem, podrażnieniem oraz pieczeniem w okolicach ust. Następnie pojawiają się małe pęcherzyki, które wypełnione są płynem. Kolejnym objawem jest pęknięcie pęcherzyka, a w jego miejscu pojawiają się strupki. Stan zapalny przypomina zmiany występujące przy liszajach.

Warto wspomnieć, że dużo osób jest zarażona wirusem HSV-1, jednak jest on uśpiony. Często jest tak, że on w ogóle się nie objawia. Jednak jeżeli nasz organizm jest osłabiony, opryszczka może wystąpić w każdym momencie. Zazwyczaj wirus utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie.

Jak ją leczyć?

Najlepszymi preparatami są te przeciwwirusowe. Nie ma znaczenia czy są one w formie tabletek, maści czy plastrów. Mogą być nawet zastrzyki, ważne, żeby miały w składzie acyklowir. Nie należy się przejmować leki do opryszczki można dostać bez recepty. Ważne jest, aby zareagować jak najszybciej, najlepiej już przy pierwszych objawach.

Jeżeli chodzi o domowe sposoby, dobrym jest stosować na przykład melisę. Ma ona działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wystarczy przyłożyć do opryszczki okład namoczony w melisie. Ponadto warto posmarować miejsce ze stanem zapalnym – miodem, który również wykazuje właściwości bakterio i wirusobójcze. Jeżeli nie posiadamy tych składników w mieszkaniu, dobrym sposobem jest również czosnek lub cebula. Wystarczy przyłożyć warzywo do opryszczki i potrzymać kilka minut. Często jest tak, że na zajady używamy pastę do zębów. Również w tym przypadku możemy użyć tego preparatu, powinno pomóc.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany