Pajączki są przykrą dolegliwością, która w głównej mierze dotyka panie. Szczególnie problematyczne stają się wiosną i latem, kiedy zdecydowanie częściej odsłaniamy nogi. Pojawia się wówczas pewien dyskomfort, spowodowany przede wszystkim nieestetycznym wyglądem nóg.

Czym są pajączki?

Teleangiektazja, bo tak brzmi fachowa nazwa pajączków, to prześwitujące przez naskórek niewielkie naczynka wypełnione krwią. Ich popularne określenie “pajączki” jest trafną nazwą, często tworzonej i widocznej gołym okiem pewnego rodzaju sieci. Schorzenie to jednak, nie tylko jest defektem estetycznym, lecz także powoduje wyraźne uczucie dyskomfortu i może przyczynić się do powstawania wielu poważniejszych schorzeń, takich jak: żylaki, zakrzepica żylna czy zapalenie żył. Dlatego właśnie, problemu nie należy lekceważyć. Po pomoc trzeba zwrócić się zwłaszcza, gdy na nogach zacznie występować obrzęk, doświadczymy uczucia ciężkich nóg, bólu, swędzenia, drżenia i mrowienia oraz nocnych kurczy łydek.

Przyczyny powstawania pajączków

Przyczyn powstawania pajączków na nogach może być wiele. Jednym z nich są nasze predyspozycje genetyczne. Niemały wpływ mają również hormony, zwłaszcza estrogen. To on bowiem osłabia naczynia włosowate, które tracą swoją sprężystość i zaczynają się poszerzać. Innym czynnikiem, który niewątpliwie ma wpływ na pojawianie się naczynek na naszych dolnych kończynach to nadwaga, a tym bardziej otyłość. Pozytywnie nie działa również długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. Do powstawania pajączków na nogach, choć niektórych może to bardzo zaskoczyć, przyczynić się także może zakładane nogi na nogę, noszenie obcisłych spodni, czy wysokich obcasów.

Sposoby leczenia pajączków

Istnieją różne metody na pozbycie się pajączków, występujących na nogach. Począwszy od tych domowych, przez farmakologiczne aż do zabiegu. Jednym ze skutecznych sposobów jest regularne stosowanie maści. W tym przypadku egzamin zdaje, znana i wykorzystywana od dawien dawna, maść z kasztanowca. Zmniejsza zapalenie oraz wzmacnia żyły i naczynka. Można też wykonywać okłady przygotowane z nasion kasztanowca zwyczajnego. Wsparciem okaże się też zażywanie ekstraktu z borówki czernicy, stosowanie ekstraktu z miłorzębu japońskiego, a także regularne spożywanie oleju z pestek winogron, ekstraktu z gotu koli, poprawiającego wydolność żył. Wzmocni je również zażywanie głogu i wyciągu z oczaru wirginijskiego, działającego przede wszystkim kojąco na obolałe nogi.

Niemałe znaczenie na powstawanie pajączków ma także nieodpowiednia dieta oraz brak aktywności fizycznej. Regularne spacery, jazda na rowerze czy basen to odpowiednie sposoby, aby zadbać o nogi. Zwiększą one powrót żylny i obniżą ciśnienie żylne. Istotne jest także wdrożenie elementów fizykoterapii poprawiających przepływ krwi, czyli masażu ręcznego, masażu wodnego i gimnastyki nóg. Dobrze też, zwłaszcza po długim czasie stania – dać im trochę odpoczynku i potrzymać przez jakiś czas w górze – na ułożonych poduszkach.

Kiedy jednak zawodzą domowe sposoby na pozbycie się pajączków, warto po pomoc udać się do specjalisty. Na początku, niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze najwłaściwszą dla nas metodę pozbycia się pajączków. Obecnie, dostępne są zabiegi skleroterapii, polegające na wstrzyknięciu substancji, wywołującej uszkodzenie komórek wyściełających wnętrze naczynia krwionośnego. Zabieg ten niestety należy kilkakrotnie powtórzyć i istnieje też ryzyko ponownego otwarcia się naczynek.

Ostatnio powszechna jest skleroterapia piankowa Tessariego, polegająca na wstrzyknięciu do naczyń leku w postaci specjalnie przygotowanej pianki, rozpływającej się po żyle i zaklejającej jedynie wybrane naczynia. Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się pajączków, jak mówią specjaliści z Beauty Skin – jest zabieg ThermaVein. Wykonuje się go wykorzystując skumulowaną energię prądu. Zabieg ten nie tylko przynosi natychmiastowy efekt, lecz także poprawia ogólny wygląd skóry.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany