Radość z życia seksualnego jest jednym z głównych filarów udanego związku. Satysfakcja obojga partnerów pozwala na jeszcze bliższe zbliżenie emocjonalne, co znacznie cementuje związek.

Niestety, czasem wady anatomiczne lub inne medyczne przyczyny, nie pozwalają kobiecie cieszyć się życiem seksualnym. Ból, dyskomfort, czy w końcu wstyd sprawiają, że łóżko jest przez zakochanych wykorzystywane tylko do snu.

Wargi sromowe- jak powinny wyglądać?

Jedną z najczęstszych przyczyn niezadowolenia z życia seksualnego są patologie w obrębie warg sromowych.

Trochę anatomii. Wyróżniamy wargi sromowe większe (zewnętrzne, jest to część owłosiona sromu) oraz mniejsze (wewnętrzne, które otaczają przedsionek pochwy). Wargi sromowe większe posiadają dużo tkanki tłuszczowej, łączą się ku górze, a poniżej ich połączenia znajduje się łechtaczka.

W wielu przypadkach wargi sromowe większe przykrywają mniejsze, lecz nie jest to konieczne do określenia sromu jako prawidłowy. Nie tak rzadko wargi wewnętrzne wystają na zewnątrz- nawet do 50% przypadków. Dzieje się tak np. w momencie wchodzenia w okres dojrzewania dziewczynek. Warto dodać, że wargi sromowe nie muszą być symetryczne! Tak  jak twarz, czy piersi różnią się od siebie z obu stron, tak samo ciężko znaleźć “idealne” krocze.

Kiedy powinniśmy zwrócić uwagę na anatomię?

Kobiety często przejmują się zbyt dużymi wargami sromowymi. Jeśli rzeczywiście przeszkadzają one w codziennym życiu np. w czasie jazdy na rowerze czy siedzenia, warto skonsultować się z ginekologiem. Jednak zbyt małe wargi sromowe również powinny zwrócić naszą uwagę! Dlaczego? Nie osłaniają one w dostatecznym stopniu przedsionka pochwy co może prowadzić do podrażnień oraz infekcji wewnętrznych narządów płciowych- wyjaśnia specjalista z Kliniki Medycyny Estetycznej w Poznaniu. Jak zostało wspomniane powyżej, wargi sromowe większe posiadają sporo tłuszczu. Po radykalnym schudnięciu, menopauzie czy chemioterapii mogą one stracić na objętości, a ich skóra może być cienka, co znacząco wpływa na estetykę.

Kiedy wargi sromowe nie spełniają swojej roli?

Gdy stosunek płciowy przynosi ból, uczucie dyskomfortu lub podrażnienia. Może to być związane z suchością okolic intymnych lub ich nieprawidłowym kształtem. Naszą szczególną uwagę powinien zwrócić świąd sromu, ten niepozorny objaw może być pierwszą oznaką raka sromu.

Wypełnianie warg sromowych

Rozwiązaniem problemu nieprawidłowej objętości okolic intymnych jest użycie wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego. Dzięki krótkiemu i bezbolesnemu zabiegowi można całkowicie zmienić kształt warg tak, aby już dłużej nie powodowały dyskomfortu w czasie stosunku. Efektem jest zwiększenie napięcia sromu, co w dużym stopniu poprawia również jego estetykę. Zabieg ten jest nieinwazyjny i trwa tylko 30 minut. Zaraz po nim pacjentka może bezpiecznie powrócić do codziennych czynności.

Rewitalizacja warg sromowych

Wskazania do zabiegu to wiotka i sucha skóra okolic intymnych, powodująca ból podczas stosunku, a także częste podrażnienia. Suche wargi mogą w dużym stopniu upośledzać  funkcjonowanie, dlatego warto pomyśleć o nawilżeniu od wewnątrz. Rewitalizacja warg polega na wprowadzeniu preparatu głęboko nawilżającego przez bardzo małą kaniulę. Zabieg jest bezbolesny i trwa również 30 minut. Efektem jest nawilżenie i uelastycznienie skóry, ustąpienie bólu i świądu okolic intymnych oraz zwiększenie odporności na podrażnienia i otarcia.

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany