Stomatologia jest dziedziną wiedzy medycznej, pozwalającą na kształcenie w ciekawym kierunku i zdobycie dobrze płatnej pracy. Stomatolog jest zawodem zaufania publicznego, wysoko cenionym na całym świecie. Stomatolog to także lekarz, ale uczy się krócej od m.in. lekarza internisty, który musi ukończyć medycynę. W jakich dziedzinach może specjalizować się stomatolog?

Zawód stomatolog

Stomatolog lub dentysta to specjalista od chorób zębów i jamy ustnej, który zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką i leczeniem chorób zębów, dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej. Podejmuje się leczenia protetycznego, korygowania wad zgryzu, a także instruuje pacjentów, jak dbać o właściwą higienę jamy ustnej.

Dobry stomatolog w Warszawie, Krakowie, w Poznaniu czy w każdym innym mieście w Polsce powinien mieć nie tylko solidne wykształcenie, ale i empatię. Powinien umieć postępować z ludźmi i niwelować ich strach względem regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Zawód stomatologa ma charakter medyczny i wymaga ciągłego uczenia się oraz doskonalenia nabytych w czasie studiów wyższych umiejętności.

Tytuł lekarza stomatologa można zdobyć po zaliczeniu studiów wyższych, pięcioletnich, jednolitych, na kierunku lekarsko-dentystycznym. Takie kierunki są prowadzone na uczelniach medycznych. Absolwent szkoły wyższej nie od razu może zaczynać własną praktykę lub pracę w innym gabinecie jako stomatolog. Prawo do wykonywania takiego zawodu uzyskuje po odbyciu rocznego stażu podyplomowego oraz pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego.

Specjalizacje stomatologiczne

Po nabyciu praw do wykonywania zawodu lekarza stomatologa, bez większych problemów można znaleźć pracę, albo zdecydować się na otwarcie własnej praktyki lekarskiej. Aby jednak mieć taką możliwość, prócz rocznego stażu podyplomowego, stomatolog musi przepracować co najmniej 1 rok w gabinecie stomatologicznym u boku doświadczonego lekarza stomatologa.

W zawodzie stomatologa są dostępne liczne specjalizacje, takie jak:

  • ortodoncja,
  • periodontologia,
  • chirurgia stomatologiczna,
  • chirurgia szczękowo-twarzowa,
  • protetyka stomatologiczna, w tym implantologia,
  • stomatologia dziecięca – pedodoncja,
  • stomatologia zachowawcza z endodoncją,
  • zdrowie publiczne,

Duże możliwości zatrudnienia, prowadzenia własnego gabinetu i czerpania z tego tytułu wymiernych korzyści finansowych, mają przede wszystkim stomatolodzy kończący specjalizację z chirurgii szczękowo-twarzowej, ponieważ mają oni kompetencje do przeprowadzania wszelkiego rodzaju zabiegów i operacji chirurgicznych, także w przypadku urazów, stanów zapalnych oraz chorób pochodzenia nowotworowego. Podjąć mogą się zabiegów z zakresu chirurgii plastyczno-rekonstrukcyjnej, które są dla nich ambitnym wyzwaniem. Sprawują wówczas opiekę pooperacyjną i rehabilitacyjną dla pacjentów.

Rozwijającą się dziedziną stomatologii jest implantologia oraz ortodoncja. W pierwszym przypadku stomatolodzy są w stanie estetycznie i trwale uzupełniać braki w uzębieniu pacjentów, a w drugim korygować ułożenie zębów oraz niwelować wady zgryzu.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany