Zespół jelita drażliwego objawia się bólem brzucha. To uciążliwy ból jelit, któremu towarzyszą problemy trawienne, zaparcia. Jelita są niezwykle unerwionym narządem, przez co choroby jelit potrafią być niezwykle uciążliwe. Współczesny tryb życia sprawia, że nerwica jelit staje się powszechnym problemem. Czym tak naprawdę jest zespół jelita wrażliwego? Dlaczego liczba osób nim dotknięta stale rośnie? Jakie są najbardziej typowe objawy dla tej choroby? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedź na wszystkie te pytania, oraz wiele innych. Zobacz, w jaki sposób obserwować swoje ciało, aby móc pomóc sobie i swoim bliskim!

Zespół jelita drażliwego – u kogo może się pojawić?

Tak naprawdę, zespół jelita drażliwego może stać się problemem każdego z nas. Ta choroba nie jest wybredna. Na swoje ofiary wybiera zarówno kobiety jak i mężczyzn. Dzieci, oraz dorosłych. Zdarza się także usłyszeć, o podejrzeniu wystąpienia podobnych objawów u zwierząt – psów oraz kotów. Niestety, nie są to najbardziej optymistyczne informacje. Dodatkowo, liczba osób  ze zdiagnozowanym zespołem jelita drażliwego stale rośnie.

Zespół jelita drażliwego – skąd się bierze?

Dotarcie do źródła pojawienia się tej choroby jest niezwykle skomplikowane, często niemożliwe do odnalezienia. Dzieje się tak ze względu na ogromnie złożoną naturę tego zespołu. Zazwyczaj na jego pojawienie się, składają się różne czynniki, jednak badania nad ustaleniem konkretnych przyczyn wciąż trwają. Jako, że jelita są najbardziej unerwionym narządem w całym ciele, bardzo duże znaczenie ma tutaj podłoże psychiczne. Wpływ mają także zaburzania pracy jelit, nadwrażliwość trzewna, zaburzenia odżywiania oraz czynniki genetyczne.

Zespół jelita drażliwego – typowe objawy

W zespole jelita drażliwego najbardziej charakterystyczne są objawy związane z wydalaniem. Istotna jest częstotliwość wypróżnień, konsystencja wydalanych resztek pokarmu oraz towarzyszące temu bóle brzucha, męczące wzdęcia. Objawy zespołu dzieli się przede wszystkim na:

  • przeważającą biegunkę – każdy spożyty posiłek wiąże się z wydaleniem go w dość szybkim czasie w postaci biegunki.
  • przeważające zaparcia – chory dotknięty jest często występującymi problemami z wypróżnieniem.
    biegunka i zaparcia – te objawy pojawiają się zamiennie. Chory może przechodzić od zaparć po biegunkę.

Istnieje także postać nieokreślona. Dokładna obserwacja mechanizmów Twojego ciała pomoże lepiej zdiagnozować chorobę, a także wybrać odpowiedni sposób odżywiania.

Zespół jelita drażliwego – jak leczyć?

Niestety, osoby cierpiące na ten niezwykle przykry zespół, nigdy do końca się z niego nie wyleczą. Mogą jedynie przez całe życie starać się łagodzić jego objawy. Na pewno warto jeść zdrowo, unikając ciężkich potraw, które wywołują wzdęcia i uczucie ciężkości. Należy także dbać o odpowiednią florę bakteryjną. Warto jest suplementować się przez pewien czas probiotykami.

Dieta powinna zostać dobrana odpowiednio do postaci w jakiej objawia się zespół jelita drażliwego. Oczywiście, każdy krok leczenia powinien zostać opracowany w ścisłej konsultacji z lekarzem specjalistą.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany